Gilieji pamatai

Gilieji pamatai naudojami, kai stiprus gruntas slūgso giliai (10-60 m). Jie pastato apkrovą pagrindui perduoda padu ir šonais. Gilieji pamatai yra standūs, gali priimti dideles horizontalias jėgas. Tokie pamatai sėda nedaug, todėl įrengiami pastatams, kurie pagrindui perduoda dideles vertikalias bei horizontalias apkrovas ir kai arti žemės paviršiaus slūgstančių gruntų stiprumas nepakankamas. Pastaruoju metu sukūrus efektyvias konstrukcijas ir statybos technologiją, patobulinus pagrindų skaičiavimo metodus, gilieji pamatai dažnai naudojami įprastiniams statiniams ir pastatams, kai žemės paviršiuje slūgso stiprūs moliniai gruntai.

Gilieji pamatai yra ekonomiški, nes gerai panaudojamas jų medžiagos ir pagrindo gruntų stiprumas, o žemės darbų yra tiek, kiek užima pamatų tūris. Jie įrengiami, kai poliniai pamatai neefektyvūs. Pagal pastato konstrukcinę schemą pamatai gali būti juostiniai, atskirieji (pavieniai) ir ištisiniai po visu pastatu.

Pamato kontūras plane paprastai pakartoja viršpamatinę dalį. Pamato forma, jo konstrukcinė sandara priklauso nuo viršpamatinės konstrukcijos formos ir nuo apkrovų rūšies, jų didumo ir gruntinių sąlygų. Po ištisinėmis sienomis pamatai daromi nepertraukiamos juostos pavidalo, todėl jie vadinami juostiniais. Tokius pamatus racionalu įrengti ir tada, kai kolonos išdėstytos tankiai ir yra veikiamos didelių apkrovų.


 

Giliųjų pamatų įrengimas:

Statant giliuosius pamatus, svarbiausias uždavinys – prasikasti pro žemės paviršiuje slūgsančius silpnuosius, dažnai vandeninguosius gruntus ir pamatą atremti į giliau esantį stiprų mažai suspaudžiamą gruntą. Kad kasama pamatų duobė neužgriūtų, taikomi du specifiniai giliųjų pamatų statybos būdai. Pirmasis būdas – kasant pamatų duobę kartu gramzdinami pamato elementai arba apsauginis (dažniausiai metalinis) vamzdis. Taip įrengiami kevaliniai, betonuojami gręžiniuose, šulininiai ir kesoniniai pamatai. Antrasis būdas – pamatų duobė, gręžinys ar tranšėja, kad neužgriūtų, kasant pripildoma tiksotropinės molio suspensijos. Taip įrengiami kasiniuose betonuojami pamatai ir sienos.

Scroll to Top